Librarium

21. června 2018 /
Zelené ostrovy – Láska v době globálních klimatických změn – Bytová revolta – Internet zvířat – Proč je Zeman prezidentem – Shinrin-yoku: lesní terapie pro zdraví a relaxaci

Ondřej Navrátil
Zelené ostrovy. České umění ve věku environmentalismu 1960—2000
Masarykova univerzita, Dexon Art, duben 2017

Ondřej Navrátil se vydal hledat zelenou stopu v českém umění. Provází nás čtyřmi dekádami, během nichž se setkáváme s osudy více i méně známých autorů. Skrze ně před námi vyvstávají jejich díla i atmosféra doby. Putujeme od prvotního znepokojení nad stavem přírody Václava Ciglera přes důraz na osobní vztah k přírodě ztělesněný díly Miloše Šejna či Milana Knížáka až po sázení alejí Lukáše Gavlovského. V závěru autor shrnuje, že zelená umělecká linka v Česku „se jeví obecně méně nápadná, skromnější, orientovaná spíše k niternímu, nadčasovému a univerzálnímu“.

Josef Pánek
Láska v době globálních klimatických změn
Argo, únor 2017

Na začátek upřesněme: knížka oceněná letošní Magnesií Literou za prózu není primárně o klimatické změně. Kdyby se z názvu vyškrtlo „klimatických“, obsahu by odpovídal přesněji. Josef Pánek už od první strany nastoluje hektické tempo a vtahuje čtenáře do děje svým osobitým stylem — jste to vy, kdo se účastní jakési konference v Bangalore, jste to vy, na koho útočí indické vůně a vedro, jste to vy, kdo se potuluje slumem a potkává dívku. A během té rychlé jízdy se dotknete témat rasismu, xenofobie a života v chaotickém globalizovaném světě.

Marcela Linková a Naďa Straková (ed.)
Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent
Academia a Sociologický ústav AV ČR, listopad 2017

Rozhovory s jednadvaceti chartistkami přinášejí nový pohled na český disent a na dosud spíše opomíjenou roli žen v něm. Ty se do odboje zapojovaly ze svých různorodých životních situací. Například Anna Šabatová vzpomíná: „S dětmi jsme byly přikované do bytů a ty byty plnily funkci informačních center.“ Jejich otevřenými, až intimními výpověďmi prosakuje úzkost, stísněnost, humor a vnitřní odolnost. Přibližují životy plné běžné rutiny i zlomových událostí, výchovy dětí i výslechů a vyhrožování. Profily žen doplňují dobové fotografie i aktuální portréty.

Alexander Pschera
Internet zvířat. Nový dialog člověka s přírodou
Dauphin, březen 2018

Internetový expert Pschera nabízí netradiční cestu, jak přiblížit lidi přírodě. Ta spočívá v novém, osobnějším vztahu ke zvířatům. K tomu nám — poněkud překvapivě — může pomoci internet. Co kdyby měly tisíce zvířat své facebookové profily, na nichž bychom viděli, kde zrovna jsou a čemu se věnují? Hlubší pochopení jejich chování nás podle autora může nejen varovat před zemětřesením či tsunami, ale také zprostředkovat jejich vidění světa, chápat je jako osobnosti a tím se k nim přiblížit. Originální snaha o propojení lidi a zvířat, přírody a techniky.

kolektiv autorů
Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme
Zeď, březen 2018

Kladli jste si někdy otázku, jak je možné, že jsme podruhé zvolili Miloše Zemana prezidentem? Pokud vás vaše odpovědi neuspokojily, prolistujte touto knížkou. Dvacet komentátorů sice nepředkládá jednu jasnou odpověď, ale ze svých různorodých pozic vykresluje obrázek současné české společnosti. Svůj pohled nabízí například sociologové Prokop a Přibáň, politikové Pithart a Kroupa, novináři Kmenta, Honzejk, Mitrofanov, Patočka a další. Jedno však mají společné: k současnému prezidentovi jsou více či méně otevřeně kritičtí.

Miyazaki Yoshifumi
Shinrin-yoku: lesní terapie pro zdraví a relaxaci
Grada, květen 2018

Cítíte se napjatě, unaveně a vystresovaně? Běžte do lesa. Protáhněte se, vnímejte své okolí všemi smysly, meditujte. To by vám doporučil Miyazaki Yoshifumi — výzkumník specializující se na japonskou metodu lesní terapie Shinrin-yoku. V této knížce představuje českému čtenáři, z jakého kulturního zázemí terapie vychází, i konkrétní doporučení, jak ji praktikovat. Případným pochybovačům a kritikům také stručně shrnuje několik svých experimentů, podle nichž lesní terapie zmírňuje stres, snižuje krevní tlak, a naopak zvyšuje pocit pohody a klidu.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.