Librarium

18. prosince 2018 /
foto: Mazzel.cz
Zelené báje — Nové pohledy: mapy světa, jak ho neznáme — Utajený les — Život bez plastů — Tekuté zlo — život bez alternativ — Modrá

Petr Maděra
Zelené báje
Mazzel, říjen 2018

Petr Maděra nezapře svá dvě povolání — básníka a krajinného ekologa. V příbězích jedinečně kombinuje fantazii a tajemno se znalostmi přírodních procesů. Malí i velcí čtenáři se tak dozvědí například o větrné erozi, znečištění vod chemikáliemi, propojených vztazích v ekosystémech nebo narovnávání koryt řek. A přitom nepadne ani jedno z těchto slov. Ekologická moudra vyprávějí lesní králové, nebojácní mladíci, kapky vody či tajemní sudetští hraničáři. Každá báje plná klasických postav a motivů tak skrývá i netradiční, veskrze zelené poselství.

Alastair Bonnett
Nové pohledy: mapy světa, jak ho neznáme
Omega, říjen 2018

Název knížky je překvapivě výstižný. Sociální geograf Bonnett nám na padesáti mapách opravdu umožňuje jedinečné pohledy na Zemi. Prozkoumáváme ji optikou druhové rozmanitosti ptactva, množství blesků, přírůstku či úbytku lesů, oteplování, ale i skrze letecké linky, dráhy podmořských kabelů či závislost na drogách, spotřebu cukru, používání Twitteru nebo vlastnictví zbraní. Každou mapu doplňuje zasvěcený dvoustránkový komentář. Knize chybí snad jen důkladnější syntéza, která by čtenáři napomohla tak rozličným údajům porozumět v souvislostech.

David Haskell
Utajený les
Universum, srpen 2018

Jeden metr čtvereční lesa. Jeden rok. Tak bychom mohli shrnout knížku Davida Haskella. Několikrát týdně totiž po celý rok pozoroval malý kousek lesa kdesi v Tennessee. S analytickým myšlením profesora biologie i vášní básníka popisuje fascinující přírodní divadlo. Po boku hlavního hrdiny — metru plochy lesa — zazáří ve vedlejších rolích další hrdinové propleteného ekosystému. Díky tomuto mikro-zaměření se podle autora dozvíme o fungování lesa více, než kdybychom se letmo podívali do všech na světě. Svědčí o tom i nominace na Pulitzerovu cenu.

Zygmunt Bauman, Leonidas Donskis
Tekuté zlo — život bez alternativ
Pulchra, říjen 2018

O tekutosti lásky už víme (7.G 3/2013), nově ale zkapalnělo i zlo. Aspoň podle dvou proslulých myslitelů, sociologa Zygmunta Baumana a filosofa a politologa Leonidase Donskise. V jejich erudovaném esejistickém rozhovoru si kladou za cíl popsat nejrozšířenější formy zla v současné společnosti. Docházejí k tomu, že zlo už není ztělesněné, koncentrované a centrálně spravované. Namísto toho se tříští, rozmělňuje a uniká našemu vnímání. Autoři se jej proto snaží vystopovat za nás a předkládají podnětnou diagnózu současné nestabilní Evropy.

Chantal Plamondonová, Jay Sinha
Život bez plastů
Esence, listopad 2018

Základní rukověť pro všechny, kdo začínají snižovat množství svého odpadu a zároveň nechtějí trávit hodiny na internetu hledáním chytrých rad, jak si vyrobit nejúčinnější mýdlový sliz. Plamondonová a Sinha napsali komplexní příručku, v níž nás provádějí světem s minimem odpadů — a nejen těch plastových. Na teoretičtější úvod (aneb „Vše, co byste měli vědět o plastech“) navazují ryze praktické kapitoly, provázející nás od koupelny přes kuchyň až do ložnice. Najdeme v nich návody na výrobu domácí kosmetiky, všemožných čističů či na skladování potravin.

Maja Lunde
Modrá
Omega, říjen 2018

Přesně po roce vychází druhá kniha z chystané tetralogie Maji Lunde, ověnčená nominací na Cenu norských knihkupců. Samostatné romány spojuje jejich styl — zdánlivě nepropojené osudy postav z různých dob — a environmentální téma. Zatímco v první knížce, bestselleru Historie včel (7.G 1/2018), tvořily pojítko příběhů včely, v Modré je to další nezbytná součást života na Zemi — voda. Tentokrát sledujeme starší Norku Signe, která se vydává vstříc oceánu na svou životní pouť, a Davida, otce putujícího v roce 2041 vřící Evropou trpící nedostatkem vody.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.