Občanský kalendář

27. února 2021 /
foto: Jamie Haughton
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy. Vzhledem k probíhající pandemii je možné, že se některé akce neuskuteční.

Akce

  • 27. 2. Ovocnářský kurz. Otevřená zahrada Nadace Partnerství, Brno, 9—17 hodin. Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné stromy nebo o nich uvažuje a chce se naučit správně se o ně postarat. Lektor Michael Fiala. Více informací otevrenazahrada.cz.
  • 27. 2.—21. 3. Principy řezu ovocných stromů. Centrum Veronica Hostětín. Vybrat si můžete ze čtyř termínů lektorů Ludo Vašše a Ondřeje Dovaly. Více informací včetně ovocnářských příruček ke stažení na hostetin.veronica.cz.
  • 9. 3. Řez ovocných stromů. Pracoviště Kamenná, Lipka, Brno, 15—18 hodin. Pokud byste nestihli navštívit žádný z předchozích kurzů, můžete přijít na další díl z pravidelných zahradních seminářů pro veřejnost. 20. 4. pak na téma Trvalky ve stínu. Více na lipka.cz.
  • 20.—28. 3. Veganfest 2021. Konferenční sály budovy Veřejného ochránce práv a v průběhu týdne různé podniky, Brno. Sledujte na veganfest.cz/program.
  • 28. 3. Hodina Země. Celý svět, 20:30—21:30. Co zhasne letos a které obce se zapojí? Sledujte na veronica.cz/hodinazeme/co-zhasne.
  • 9.—11. 4. Festival Evolution. Výstaviště Praha-Holešovice. Než bude znám program, můžete zatím nahlédnout do klubu osobností festivalu na program.festivalevolution.cz/osobnosti.
  • 10. 4. Spolupráce s mikroby na pozemku. Sousedská klubovna, Praha 11, 10—18 hodin. Seznamte se s nejnovějšími poznatky o potravních sítích v půdě a naučte se je využívat v praxi. Aplikací různých typů kompostu, kompostových čajů a symbiotických mikroorganismů můžete výrazně zvýšit úrodnost svého pozemku i jeho biologickou diverzitu. Více na akademiepermakultury.cz.
  • ONLINE Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Ve spolupráci s Národním muzeem připravili autoři výstavy Josefa Volfová a Luděk Toman a spolupracovník Rysích hlídek Kryštof Vanča třináctiminutovou online prohlídku úspěšné výstavy. Prohlížejte pouze na stolních počítačích a noteboocích na exhibition.indihu.cz/view/sblizeni-lide-a-velke-selmy-sumavy.
  • WEBINÁŘE Školy permakultúry. Každou středu od 17 do 19 hodin, v březnu například témata o listové zelenině a cibulovinách, kořenové zelenině a košťálovinách nebo vědomé tvorbě společenstev Dragon Dreaming. Více na skola.permakultura.sk/udalosti.

Veletrh neziskových organizací NGO Market a festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět jsou prozatím přesunuty na květen.

Petice a kampaně

  • Nová Ekopublika. I letos můžete nominovat kvalitní článek s environmentální tematikou do ceny Ekopublika, tedy Ceny za environmentální publicistiku. Texty musely vyjít během loňského roku v deníku, týdeníku nebo na stránkách relevantních webových zpravodajů. Více na ekopublika.cz.
  • Zasaď hrušku a daruj hrušku. Tak se jmenuje projekt Nadace Veronica zachraňující hrušky dvou odrůd z ovocné školky holandské nadace Corazón. Kvůli zrušeným objednávkám zůstaly bez majitelů a školka je neměla kde skladovat. Dočasné útočiště našly na podzim na polích Radka a Marie Nedopilových u Moravského Krumlova. Sazenice budou k prodeji přes nadační sklad od začátku března, sledujte nadace.veronica.cz anebo podpořte přes darujme.cz/projekt/1203735.

    foto: nadace-veronica.cz

  • Znečišťovatelé pod lupou. Pomocí aplikace nebo webové stránky znecistovatele.cz zjistíte, kdo a jakými toxickými látkami znečišťuje okolí vašeho bydliště a jak to ovlivňuje vaše zdraví. Projekt vytvořil spolek Arnika na základě dat z Integrovaného registru znečištění.
  • Ne roku 2038. Na stránce fck2038.cz najdete petici spolku Fridays for Future, která zásadně nesouhlasí se stanoviskem vládní Uhelné komise ke konci těžby a spalování uhlí v České republice. To doporučuje vládě směřovat ukončení těchto činností až k roku 2038. Nesouhlas s tímto rokem můžete rozesílat také přes weby energie.hnutiduha.cz/napis-premierovi a spoluproklima.cz/podporte2033.
  • Klid zachrání mořský život. Němečtí Přátelé Země BUND spustili petici, která požaduje po spolkové vládě, aby přijala konkrétní opatření k redukci hluku pod mořskou hladinou. Německo totiž bude letos předsedat Komisi pro ochranu mořského prostředí v Baltském moři (HELCOM). Baltské a Severní moře je enormně zatěžováno hlukem, kvůli němuž se nemohou mořští savci orientovat, navzájem komunikovat, vyhýbat se nepřátelům nebo lovit potravu. Impulsem pro spuštění petice bylo mimo jiné vyplavení osmi mrtvých sviňuch na pobřeží přírodní rezervace Fehrmarnbelt po výbuchu munice a též dramatický úbytek mořských savců v chráněné oblasti u útesu Sylt. Petici najdete na bund.net/mensch-mach-leise#.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Jeden komentář: “Občanský kalendář”

  1. Zdeněk napsal:

    Supeeer. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.