Občanský kalendář

25. dubna 2023 /
foto: Pavel Plic. Exkurze do divočiny.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 13.—29. 4. EDO 2023: Požár. Ekologické dny Olomouc v Horce nad Moravou zakončené tradiční oslavou — Edojarmarkem v Domě přírody Litovelského Pomoraví ve Sluňákově s bohatým programem. Více najdete na ekologickednyolomouc.cz.
 • 5. 5. Viktor Mácha: Hutě — přednáška a vernisáž. Ústřední knihovna Jiřího Mahena v Brně, od 17 hodin. Výstava s díly, která vznikla během deseti let dokumentární práce v závodech těžkého průmyslu táhnoucích se od amerického Středozápadu po asijskou část Uralu. Více zjistíte na webu kjm.cz/ma21.
 • 15.—21. 5. Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. Holešovická tržnice, Praha. Letošní téma: Podpora zrození podpora rodiny na její cestě. „Těhotenství, porod a rodičovství patří do vašich rukou. Nově nabytá zodpovědnost vyžaduje aktivní volbu. A vaše rozhodnutí si zaslouží respekt. I když se vymyká zastaralým zvykům, naučeným stereotypům nebo automatizovaným postupům.“ Více se dozvíte na stránce respektkporodu.cz. 
 • 24. 5. Zelený kabinet — Zbyněk Ulčák: Ostravsko — Zničená pohornická krajina. Ústřední knihovna Jiřího Mahena v Brně, od 17 hodin. Přednáška zemědělského inženýra, učitele environmentalistiky na brněnské Fakultě sociálních studií a praktikujícího zahradníka z Orlové. Více naleznete na webu www.kjm.cz/ma21.
 • 26.—27. 5. Anarchistický festival knihy. Praha-Žižkov. Desátý ročník festivalu plný nakladatelství a distribuce české i zahraniční anarchistické literatury. Důležitou součástí jsou hlavně osobní setkání s autory*kami, vydavatelstvími, různými organizacemi, skupinami a kolektivy napříč antiautoritářského hnutí. Více zjistíte na anarchistbookfair.cz.

 • 27. 5. a 10. 6. Úroda celý rok a stále plné záhony. CHKO České středohoří (Malá jižní stráň). Jednodenní pěstitelský kurz v přírodní inspirační zahradě určený pro ty, kteří chtějí co nejvíce využít svou pěstební plochu, chtějí pěstovat celoročně či větší část sezóny, a také pro ty, kteří se chtějí inspirovat a vzájemně si předat zkušenosti s plánováním a realizací osevních postupů. Vše uvidíte i na záhonech a v inspirační zahradě. Z kurzu si každý odnese výsevní kalendář, tabulku teplot klíčení semen, tabulku nároků vybraných druhů zelenin a další praktické podklady. Více se dozvíte na webu permakulturacs.cz. 
 • 1. 6. Konference CO2 ligy. Senát, Praha, od 10:30 hodin. CO2 liga je vzdělávací program, který zprostředkovává žactvu informace o globálním klimatickém rozvratu, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, a o možnostech, jak se na ně připravit a jak změnu klimatu zmírňovat. Konference prezentuje práce žáků a žaček z jednotlivých škol. Více najdete na stránce hostetin.veronica.cz. 
 • 10.—11. 6. Víkend otevřených zahrad. Celá ČR. V sobotu se zapojí například pracoviště Lipky. Více zjistíte na webu vikendotevrenychzahrad.cz.

 • 7. — 30. 9. Exkurze do divočiny 2023. Letos poprvé pořádá Hnutí DUHA exkurze vedle tradiční Šumavy a Bavorského lesa i v jiných místech české divoké přírody. Ve společnosti zkušených průvodců se můžete vydat do požárem postižených míst v NP České Švýcarsko, na Křivoklátsko, kde se připravuje vyhlášení nového národního parku, nebo do nedávno vyhlášené jediné české přírodní památky UNESCO Jizerskohorských bučin. Mezi šumavskými exkurzemi letos přibyla i netradiční Velká putovní exkurze napříč NP Bavorský les — čtyři dny pro dobrodruhy v divočině Bavorského lesa s velkým batohem na zádech. Více se dozvíte na hnutiduha.cz/exkurze.

Petice a kampaně

 • Zvířata u komise. Svoboda zvířat skončila v březnu s kampaní Za Evropu bez kožešin, která se ve spolupráci s Evropskou občanskou iniciativou (EOI) snažila přispět k ukončení kožešinových farem v celé EU. Dohromady získala v Evropě přes 1,7 milionu podpisů, z toho v České republice více než 38 tisíc podpisů. Podpisy z celé EU se nyní budou ověřovat a následně se předají Evropské komisi. Pokud jich bude více než jeden milion, pak se Evropská komise iniciativou musí zabývat a existuje velká šance, že se legislativa změní. Předchozí iniciativa organizace Za pokusy bez zvířat už ověřené podpisy má a k Evropské komisi míří.
 • Zapojte se do TAKE CARE. V září tohoto roku se uskuteční šestý ročník festivalu inspirovaného ekologickou encyklikou papeže Františka. TAKE CARE nabídne široké spektrum aktivit od uměleckých intervencí po modlitební setkání a propojí různá duchovně, kulturně i ekologicky orientovaná společenství. Organizátoři z platformy Karavana vybízejí k zapojení. Konat se bude v Praze i dalších městech od 1. září do 4. října, tedy v období, které papež František nazval Dobou stvoření. Téma se týká „péče o náš společný domov“ a potřebného „ekologického obratu“. Pořadatelé festivalu hledají další společenství a organizace k účasti. Náměty na své akce posílejte na e-mail festivaltakecare@gmail.com.
 • Koalice Zastavme špinavé prachy spustila výzvu na posílání dopisů vedení Komerční banky, aby přestala spolupracovat s energetickou firmou EPH Daniela Křetínského. Jde totiž o jednu z největších fosilních firem v Evropě, která přispívá ke klimatickému rozvratu. Více informací najdete na komercka.spinaveprachy.cz.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.