Naše příroda

Vychází nová 7.G: Naše příroda, s. r. o.

28. února 2025 /
foto: archiv F
Kdo devastuje naši krajinu? Kdo ohrožuje ohrožené druhy? Jak neobnovovat lesy? Je na obzoru zelenání měst? Nastává konec jedné epochy? Proč CHKO Soutok a NP Křivoklátsko? Vyhrál někdo v Nových Heřminovech? Skončí pražské týrání zvířat? V čem (ne)pomůžou kamery na jatkách? Jak udržovat komunitní zahrady? Které řeky odnesly ruskou agresi? Jak čelit krizi bezobalů? K čemu je nám ženská Slast? Co jsou biomimikry? Jak se žije na konci Grónska? O čem zpívají ptáci? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V hlavním tématu prvního letošního čísla rozebíráme aktuální situaci v ochraně zdejší přírody a krajiny. Jaromír Bláha kritizuje síly, které brání dobře novelizovat zákon o myslivosti, Mojmír Vlašín nesouhlasí s navrženou novelou zákona o ochraně přírody a krajiny a do třetice si Jan Skalík bere na paškál změnu lesního zákona. Naopak Kristýna Čermáková shrnuje pozitiva nových podmínek kácení dřevin, Eliška Vozníková vítá vyhlášení Národního parku Křivoklátsko a Dalimil Toman rekapituluje příběh vzniku Chráněné krajinné oblasti Soutok. Žaneta Jansa Gregorová pak sonduje, nakolik noční turistika ruší divokou přírodu.

Kurzu mediální sebeobrany se Radovan Plášek tentokrát věnuje neblahému nástupu autoritářské veřejné sféry, v novém seriálu Ekokauzy Karolína Kupková reflektuje kauzu přehrady Nové Heřminovy. V Drobnohledu hovoříme s manažerem Otevřené zahrady Martinem Čechem, všímáme si zpřísnění podmínek pro využívání zvířat v Praze, Ester Dobiášová předkládá (ne)výhody využívání kamer na jatkách, Daria Krechetova přibližuje znečištění řek Sejm a Desna, Lucie Sklenářová nás zavede do brněnských komunitních zahrad a Jakub Chládek navštívil bezobalovou Tišnovskou spižírnu.

V Kulturní zahradě vás čekají biomimikry neboli nový způsob nahlížení a napodobování přírodního světa, jejž zpopularizovala bioložka Janine Benyusová. S knihou Mihotání Ilony Wiśniewské nahlédneme drsný život v grónské osadě Siorapaluk. Závěr patří Luďku Čertíkovi a jeho textu Okřídlené a okřidlující: „A ještě úžasnější je, že ze všech světů je právě ten zdejší stvořený z tolika okřídlených a okřidlujících příběhů, kterým můžeme naslouchat, které můžeme propojit s příběhem vlastního žití. Že na sebe místa mohou brát podobu nebeské hudby. A hudba podobu pohnutí. A že nás jen máloco může tak dokonale zbavit vší tíže, tak dokonale uzemnit.“

I v tomto vydání najdete pravidelné sloupky a rubriky: pozitivní Terrapii, feministickou La Lupu, eko-publicistické Nedej se! či přehledy eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com. Všechny informace o předplatném 7.G najdete TADY. Audioverze si můžete poslechnout TU. V příštích číslech se můžete těšit například na eko-fámy, ochranu zdejší přírody, alternativní ekonomiku, veřejné stravování, Sudety, seriály Kauzy, Zelený kruh a Šetrná spotřeba nebo rozhovory Yvonnou Gaillyovou a Hanou Korvasovou. Děkujeme vám za veškerou podporu.

Jaro přírodní i společenské přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2024 vychází ve 2. polovině ledna