Editorial

24. srpna 2023 /
foto: Foto: Aaron Burden.
V tomto čísle se věnujeme včelám i mnohým dalším.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

jak jsem tady minule sliboval, tématem tohoto čísla jsou včely, respektive opylovači. Jejich osud se v mnohém podobá příběhu klimatické změny: celkově to sice jde zu grunt, ale leckdo poukazuje na robustní adaptační a technologický potenciál, a navíc v České republice máme včel hodně a na změnu klimatu jsou — alespoň ty medonosné — dobře vybaveny… Života včel si však všímáme nejen z klimatického hlediska, zaměřujeme se i na jejich nově objevovaný emocionální svět, nechybí ani pojednání o zdravotním přínosu medu nebo sonda do pražského včelaření. 

Vedle tématu vám doporučuji tři unikátní reportáže: Elsa Šebková přibližuje syntropické zemědělství praktikované na amazonské farmě Ersta Götsche, Karolína Kupková sdílí dojmy z práce na nejzápadnější farmě Evropy a Adriána Henčeková navštívila Ivetu Osúchovou, která se na Žitném ostrově stará o huculské koně. Věřím, že vás zaujme i přírodně laděný rozhovor Kláry Kubíčkové s básníkem Radkem Štěpánkem. 

Rád bych na našich stránkách uvítal spisovatele a šachového velmistra Jána Markoše, autora knihy Síla rozumu v bláznivé době, který bude počínaje tímto číslem do Sedmé generace pravidelně přispívat, a doplní tak z jedné strany mediujícího Radovana Pláška a z druhé filosofujícího Luďka Čertíka. 

A — omlouvám se za opakování — můžete-li na chod našeho časopisu přispět předplatným či darem, budeme vám srdečně zavázáni. Možnosti najdete na webu sedmagenerace.cz. 

Medové září přeje

Vít Kouřil 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.