Nové číslo 7.G: Kudy z krize

20. prosince 2022 /
Jak na energetickou krizi? Kde jsou účty za teplo ještě v pořádku? Zvládneme solární reparát? Selhala klimatická konference COP27? Co nabízejí prezidentští kandidáti? Jaký byl letošní klimakemp? Proč univerzity stávkovaly za klima? K čemu je dobrá mapa sběrače? Jsou letošní vánoční trhy šetrné? Co dělá spolek Živá voda? Pomůže nám sociální fermentace? Co jsme viděli na Ji.hlavě? Jedeme vpřed i přes mrtvoly? Je malé nutné? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V hlavním tématu se tentokrát věnujeme energetické a klimatické krizi. Představíme iniciativu Energie lidem, inspirujeme se řeckou komunitní energetikou, vydáme se do bioplynových Kněžic, zrekapitulujeme dekádu solární stagnace, přiblížíme obnovu veřejných budov a tipy na úspory ve školách, ohlédneme se za klimatickou konferencí v Egyptě, rozebereme mediální obraz stávkujících za klima a představíme environmentální nabídku prezidentských kandidátů.

Hovoříme s energetickým expertem Hnutí DUHA Jiřím Koželouhem, zástupci Univerzit za klima Ondřejem Altmanem a Terezou Martinovskou i se zakladatelkou spolku Na ovoce Kateřinou Kubánkovou, s níž probíráme mapu sběrače. Vydáme se na pátý ročník Klimakempu, navštívíme ekojesle v Nantes, školení dobrovolníků spolku Živá krajina i ne/šetrné pražské vánoční trhy.

Kulturní zahradě překládáme text norské umělkyně Evy Bakkelett Jak se stát kulturním aktivistou – manuál pro sociální fermentaci. Díky Marku Soškovi a Kristýně Kousalíkové zprostředkujeme letošní Ji.hlavu, následně reflektujeme filmy Návštěvníci a Restaurování spektra. Milovníky*ice knih by mohly zaujmout recenze Zvířat na silnicích, Nové klimatické války, Divokých kvašených nápojů nebo nového vydání Malé je milé od E. F. Schumachera.

K tomu všemu jako obvykle přidáváme pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii, dokumentární Nedej se! či přehledy nových knih (tentokrát pro děti), eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Příští ročník se můžete těšit například na drogy, esoteriku, folklór nebo pytláctví, pokračovat budeme ve všech seriálech a přidáme k nim další. Děkujeme vám za podporu!

Klidné svátky a skvělý nový rok přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.