Librarium

24. června 2023 /
foto: PxHere.com.
Rostlina jako pevnost — Pod bílou oblohou — EKO šití — Brány Evropy. Dějiny Ukrajiny — Cenové války — Jako člověk

Dale Walters
Rostlina jako pevnost
Nakladatelství Jihočeské univerzity, červen 2023

V knize s podtitulem Jak se nenechat sežrat nás britský fytopatolog seznamuje s nejrůznějšími strategiemi, díky nimž rostliny dokáží přežít ve světě plném predátorů. Postupuje od získávání potravy přes poznávání nepřátel, vzájemnou komunikaci až po „bojová umění“ rostlin. Na závěr se zamýšlí nad potenciálem genetického inženýrství, které podle něj může podstatně snížit dopad zemědělství na životní prostředí. Výklad zpřístupňují vysvětlivky překladatele, ocenění zaslouží též kvalitní fotografie, slovníček pojmů, rejstřík a doslov od Martina Jandy. 

Elizabeth Kolbertová
Pod bílou oblohou
Argo, duben 2023

V patnáctém svazku ediční řady Crossover nás americká spisovatelka a novinářka vezme po proudu řeky, do divočiny i do vzduchu ve snaze zjistit, jaká bude budoucnost lidstva. Autorka oceňovaného Šestého vymírání opět píše poutavě, na pomezí osobitého cestopisu a vědecké reportáže. Zavede nás k Mississippi, do Ďáblovy díry, na Velký bariérový útes, mezi ropuchy obrovské nebo uhlíkové a solární geoinženýry. Jejími slovy: kniha je „o lidech, kteří se snaží vyřešit problémy způsobené lidmi, kteří se snaží řešit problémy“. A kteří znějí techno-fatalisticky. 

Debbie Shore
EKO šití
Zoner Press, květen 2023

Nevíte, co si počít se starými látkami, ubrousky nebo použitými odličovacími tampony? V tomto praktiku vám autorka stručně a názorně poradí, jak z nich ušít pětadvacet různých výrobků, například nákupní tašky, mycí houbičky, zástěry, obaly na dárky nebo kapsy na cokoliv. Nechybějí tipy pro úplné neználky a přehled základních stehů, střihů a jiných technik. Vedle recyklovaného polyesteru a bavlny využívá autorka konopí, len, bambus, jutovinu nebo korkovou látku s cílem, aby výrobky vydržely co nejdéle. Potěší skvělé fotografie a snadná orientace. 

Serhii Plokhy
Brány Evropy. Dějiny Ukrajiny
JOTA, duben 2023

Ukrajinsko-americký historik proslul knihou Černobyl: historie jedné katastrofy (7.G 3/2019) a nyní předkládá hutné a čtivé dějiny této válkou zkoušené země. V pěti oddílech postupuje od starověku přes takzvanou Kyjevskou Rus, Polsko-litevskou unii, Kozácký hetmanát, carskou říši, světové války, Sovětský svaz až po současnost. Díky tomuto celistvému přístupu pak pomáhá vysvětlit aktuální situaci, kdy je Ukrajina opět strategickou bránou mezi Východem a Západem. Orientaci v textu napomáhají mapky, přehled významných dat, slovníček jmen a rejstřík. 

Rupert Russell
Cenové války
Audiolibrix, duben 2023

Harvardský sociolog a filmový dokumentarista zkoumá, jak deregulovaný trh s komoditami, zejména spekulace manažerů investičních fondů s cenami základních surovin, způsobují rozsáhlé krize či ozbrojené konflikty a přispívají k prohlubování ekonomických nerovností na světě. Činí tak na příkladech nestabilního Iráku, napadené Ukrajiny, sterilizovaných Venezuelanek, pauperizovaných zemědělců v Keni nebo kávového družstva v Guatemale. Jako řešení navrhuje důslednější regulaci burzovního prostředí, například takzvaných kvantových fondů. Poučná četba. 

Charles Foster
Jako člověk
Audiolibrix, listopad 2022

Britský učitel, advokát, veterinář, cestovatel a ultramaratonec se rozhodl na vlastní kůži prozkoumat 40 000 let vývoje lidstva a odpovědět na otázku „Co znamená být člověkem?“. Vypravil se tudíž do divočiny i neolitických osad a žil životním způsobem našich prapředků. Výsledkem je působivá směs reportáží, anekdot, filosofických úvah a vědeckých exkurzů. Jinými slovy: je to jízda na evoluční horské dráze, během níž střídavě zažíváte extázi i hrůzu. Příklad: „Připadá mi nanejvýš logické, že si s sebou člověk na pracovní cesty bral kosti předků.“ 

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.