Vychází nová 7.G: O drogách a tak

23. února 2023 /
foto: Jana K. Kudrnová
Co přinese legalizace marihuany? Jak zkrotit kratom? V čem pomáhají psychedelika? Jsme všichni cvoci? Jak žít zdravě? Komu patří Lisabon? Povolí EU geneticky modifikované organismy? Kdo chrání okatého skřítka? Svítá bioplynkám na lepší časy? Jak najít prospěšnou práci? Kdo v Praze divočí? Lützerath, německé Libkovice? Lovit velryby? Daří se kočce divoké? Jak přistupovat k půdě? Co se stalo dobrého? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V prvním letošním čísle se zaměřujeme na drogy a jejich psychologické, společenské i environmentální důsledky. Žaneta Gregorová nás na úvod provede aktuální debatou o legalizaci marihuany, Kristýna Čermáková ji doplňuje ohledáním hranice mezi ne/legálností různých substancí. Kristýna Kousalíková se zamýšlí nad účinky a možnou regulací nového hitu kratomu, Karolína Kupková přibližuje léčebné schopnosti psychedelik a Ester Dobiášová fotoreportážně představuje osobní zkušenost uživatele psilocybinu Jonáše.

Vedle drog se můžete těšit i na řadu dalších témat. Radovan Plášek reflektuje fotografie na sociálních sítích, Kristýna Čermáková si všímá volně žijících zvířat v Praze a rekapituluje nové poznatky o výskytu kočky divoké. Profesorka Ľuba Lacinová po čase zachycuje vývoj na geneticky modifikované frontě, Karolína Poláčková představuje projekt velké bioplynové stanice v Brně, Marek Soška zasazuje protesty v Lützerathu do klimatického kontextu, Ester Dobiášová hledá práci s přesahem a Mikuláš Stoklasa rozebírá ekologické plány kopřivnické Tatry.

S Adriánou Henčekovou se dále vydáme do Lisabonu zmoženého globální turistikou, s filosofkou Freyou Mathews pak do dálněvýchodního Pleistocenního parku. Zuzana Mukumayi Filipová hovoří se zooložkou Miladou Řehákovou o záchraně nártouna filipínského i s novinářem Jiřím Paszem o ne/závislosti na drogách. Tomáš Uhnák pak připravil druhou část pozoruhodného rozhovoru s rakouským půdoznalcem Matthiasem Strahlhoferem.

Kulturní zahradě oceníme dokumentární film z Faerských ostrovů Chuť velryby, knižní sci-fi ságu Mycelium, sondu do českého pervitinového fenoménu PIKO a chytrého rádce Tahle kniha vám možná zachrání život. K tomu všemu jako obvykle přidáváme pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii, dokumentární Nedej se! či přehledy nových knih, eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí. V nové rubrice Naděje vás pak Karolína Kupková seznámí s povzbudivými zvěstmi.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. V příštích číslech se můžete těšit například na esoteriku, folklór, pytláctví, šelmy, tmu, jemný aktivismus nebo chytrý urbanismus. Děkujeme vám za podporu!

Nezávislé jaro přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.