Nové číslo 7.G: Válka je tu s námi

29. června 2022 /
foto: archiv F
Jak přežívá Ukrajina? Kdy stopneme ruský plyn? Je cirkulární ekonomika možná? Jak se chrání příroda v Keni? Co obnáší monitoring rysů? Kdo ohrožuje Džbán? Záleží na vrcholových predátorech? Funguje léčba ayahuascou? Kde leží RozežraMost? Zvrátíme osud černého rytíře? Bude déšť na povel? Co cítí naše jídlo? Zazdila Evropa Bělorusko? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Hlavní téma třetího letošního čísla Sedmé generace se věnuje dalším souvislostem ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Tentokrát přibližujeme těžké osudy zvířat postižených válkou, všímáme si reakce zdejších environmentálních organizací, zprostředkujeme zážitky těch, kteří pomáhali uprchlíkům, sondujeme pohyby na fosilní frontě a s Natalií Prokopčuk rozebíráme situaci ukrajinského (eko)zemědělství.

Od války si odpočinete při reportáži z Vídně, kde Žaneta Gregorová navštívila re-use centra a další výhonky cirkulární ekonomiky. Zuzana Mukumayi Filipová tentokrát v Ekozásecích sdílí příběh české ochranářky v Keni Markéty Antonínové. Úvodní díl nového seriálu Mladí reportéři přiblíží snahy chránit Sládkovičovskou dunu. Vydáme se též do pražské krajiny a podíváme na kauzu přírodního koupaliště Džbán. Tři vědecké pohledy na roli vrcholových predátorů pak představí Lenka Kissová. Do zdejší přírody se pak vydáme za ohroženým tetřívkem obecným, sympatickým prevítem mývalem severním i kontroverzním Sky Bridge.

V delších či kratších rozhovorech hovoříme s antropologem a znalcem léčby ayahuascou Miroslavem Horákem, se známým spisovatelem Jiřím Hájíčkem, s ochranářem rysů Jiřím Labudou a překladatelem Sjarhejem Smatryčenkou, s nímž probíráme současné Bělorusko.

Kulturní zahradě tentokrát hodnotíme dokumentární film Jak zničit mrak a knihy Je to jízda, Zvířata nejsou bez citu a Berkasovo. Příběh dobrovolníka na balkánské trase. A ani v tomto vydání nechybějí pravidelné sloupky a rubriky: feministická La Lupa, pozitivní Terrapie, dokumentární Nedej se! či přehledy eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.

Mírné i mírové přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.