Vychází nová 7.G: Práva přírodě!

27. června 2024 /
Co chce globální hnutí za práva přírody? Může ledovec kandidovat na prezidenta? Jak nebezpečná je eko-novinařina? Kde v Indii drží ženy kasu? Střelit, nebo vyfotit? Jak Praha ne/čelí klimatické krizi? Proč se potřebujeme pobavit o sexu? Proč zelená Valencie dočasně černá? Koho zachraňuje Farma Naděje? Proč obce nechtějí hlubinné úložiště? Jak fungují komunitní kurníky? Čím prospívá Cyrkl? Proč mizí strnad luční? Je libo lesní terapii? Jakou cenu platíme za evropský blahobyt? Proč je těžké dívat se zvířatům do očí? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Hlavní téma letošní trojky jsme připravili společně s překladatelem a kulturním aktivistou Jiřím Zemánkem. Ten nejdříve představuje zrod globálního hnutí za práva přírody i (kon)text Všeobecné deklarace práv Matky Země a poté v překladech zpřístupňuje texty vybraných osobností: Thomase Berryho, Cormaca Cullinana a Davida R. Boyda, který rozebírá právní subjektivitu novozélandského ekosystému Te Urewera i řeky Whanganui. Přehledem aktuálních případů, kdy příroda či její části získávají práva, téma doplňuje Karolína Kupková, filosofický pohled na práva Země pak dodává Ján Markoš.

Díky Adriáně Henčekové se následně vydáme do Valencie, která si svou oceňovanou environmentální bilanci každoročně kazí festivalem Fallas. Naďa Johanisová nás podruhé zavede do Indie, tentokrát pronikne do ženských úvěrových družstev. Radovan Plášek si v mediálním seriálu tentokrát všímá nebezpečí, jimž čelí (nejen) environmentální novináři*ky. V Drobnohledu se pak dočtete leccos poučného o pražské klimatické politice, složitém hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, trendu zakládání komunitních kurníků, digitálním odpadovém tržišti Cyrkl nebo těžkém údělu strnada lučního.

V Kulturní zahradě tentokrát rozebíráme knihy Ekobytí, Lesní terapie a Neviditelné ženy, naší pozornosti neunikl ani filmový dokument Hranice Evropy.  Hovoříme s ředitelkou azylové Farmy Naděje Marií Šebestovou, fotografujícím myslivcem Petrem Grundem a investigativním fotografem Lukášem Vincourem, který mapuje zneužívání takzvaně hospodářských zvířat. A i v tomto vydání pak najdete pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, pozitivní Terrapii, eko-publicistické Nedej se! či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete TADY. Audioverze si můžete poslechnout TU. V příštích číslech se můžete těšit například na venkovské kmeny, eko-hoaxy, e-shopy nebo veřejné stravování. Děkujeme vám za veškerou podporu!

Nezkrotné léto v přírodě vám přeje

redakce 7.G

práva přírodě!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.