Vychází nová 7.G: Slovensko!!!

18. prosince 2024 /
foto: Milan Kapusta, LZ VLK.
Jak to vypadá na Slovensku? Mají se ženy bát spát samy v přírodě? Měla by být Kachovská přehrada znovu postavena? Jak moc nás trápí smog? Proč se Španělsko ocitlo pod vodou? Jak zobrazit klimatickou změnu? Můžeme se prosbírat blíže k přírodě? Lze vyšít odpor k diktatuře? Co přinesla Ji.hlava? Jaká byla dekáda Absyntu? Proč je klimasmutek jako kamínek v botě? Táhnou ženy za kratší konec provazu? Existuje stále otroctví? Pokračuje demokracie, jak by měla? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Poslední letošní číslo věnujeme obtížné situaci na Slovensku. Lucia Szabová rekapituluje neblahé kroky v ochraně tamější přírody, klimatu a životního prostředí, v anketě nám na příklady špatné i dobré praxe odpovídá šest osobností, Adriána Henčeková připomíná ekopolitiku skončivší prezidentky Zuzany Čaputové, Zuzana Wienk v rozhovoru hodnotí stav slovenské společnosti i nezisku, Veronika Kicková osobitě přibližuje pozvolný nástup dezinfo scény, Kristýna Hájková sonduje životní podmínky romské menšiny, Ľuba Lacinová LGBT+ lidí a Ján Markoš to vše těšitelsky rámuje sedmi dobrými zprávami.

Kurzu mediální sebeobrany se tentokrát Radovan Plášek věnuje složitému zobrazování klimatické změny. V Drobnohledu nejprve naše nová stážistka Daria Krechetova rozebírá otázku, jestli se má Ruskem zničená Kachovská přehrada znovu postavit, načež Kristýna Kousalíková zodpovídá jinou, a to proč Španělsko postihly tak ničivé povodně. Ester Dobiášová pak zprostředkuje zkušenosti žen, které samy přespávají v přírodě, Kristýna Čermáková reflektuje tíživou situaci s atmosférickým i vizuálním smogem, Klára Dubinová přibližuje, jaké vztahy navazujeme při sběru rostlin, a Miroslav Patrik se ohlíží za pětatřicátým výročím Listopadu.

V Kulturní zahradě jsme si pozvali k rozhovoru běloruskou umělkyni Rufinu Bazlovou, jež pomocí výšivek upozorňuje na zločiny i vězněné Lukašenkova režimu. Vyzpovídali jsme také majitele nakladatelství Absynt Juraje Koudelu a Filipa Ostrowského, kteří už deset let vydávají pozoruhodné reportážní knihy. Kristýna Kousalíková se probrala ekofilmy letošního festivalu Ji.hlava, v recenzích též přibližujeme knihy Klimasmutek a Pay Gap i film Pracovní síla. Letošní ročník 7.G pak uzavírá Bedřich Moldan, s nímž jsme probrali environmentální minulost, současnost i budoucnost.

I v tomto vydání najdete pravidelné sloupky a rubriky: (tentokrát ne až tak moc) pozitivní Terrapii, feministickou La Lupu, eko-publicistické Nedej se! či přehledy eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com. Všechny informace o předplatném 7.G najdete TADY. Audioverze si můžete poslechnout TU. V příštích číslech se můžete těšit například na eko-fámy, ochranu zdejší přírody, alternativní ekonomiku, veřejné stravování, Sudety, seriály Kauzy a Zelený kruh nebo rozhovory Yvonnou Gaillyovou, Janem Hollanem nebo Hanou Korvasovou. Děkujeme vám za veškerou podporu!

Nepoměrně lepší rok příští vám přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2024 vychází ve 2. polovině ledna