V tématu nového čísla prozkoumáváme vesmír, a to z různých úhlů. Martina Valentíková rozebírá problém létajícího odpadu. Na jeho odhalování se následně ptá vědkyně Roberty Bimbové, která vynalezla detektor na úlomky drobného odpadu v kosmu. Možnostmi opětovného využití tohoto odpadu se zabývá Paulína Pečková, environmentální přínosy vesmírného výzkumu rekapituluje Adéla Fischerová. Astrofyzik Radek Kříček v rozhovoru s Kristýnou Čermákovou připomíná, že máme vidět problémy z nadhledu. Pokusy o rozsévání života do vesmíru přibližuje Štěpán Jindra, naopak Tereza Tlapáková se zaměřuje na to, jak srážky s kosmickými tělesy pootočily evolučním kormidlem. Zuzana Filipová připomíná bizarní příběh zambijského kosmického programu, Mariana Arkai nás vezme na putování s náměsíčníky či úplňkochodci a Veronika Charvátová vysvětluje, proč světelné znečištění představuje velký problém.
Chcete-li se naopak držet při zemi, můžete se začíst do reportáží: Zuzany Filipové z uprchlického tábora Meheba, Romana Kleckera z udržitelného lesa u Kaletic nebo Sebastiana Praxe z Klimatické Dílny v Zaježové. Žaneta |Gregorová přibližuje úspěšný příběh OBRAZu – Obránců zvířat, díky nimž byl zakázán klecový chov slepic; Kristýna Dobšínská následně dokládá, že za probíhající pandemii nemoci covid-19 nemohou zvířata. Dále Radek Kubala argumentuje, proč se jaderný průmysl zmítá v agónii, Karel Polanecký jej doplňuje kritikou záměru české vlády vystavět nový jaderný blok v Dukovanech.
V seriálu Ekofilosofické zlomky se tentokrát Ľuboš Slovák s Tomášem Daňkem zamýšlejí nad kořeny ekologické krize, v Kurzu mediální sebeobrany Eliška Olšáková sleduje znepokojivé dění v Radě České televize. V dalších rozhovorech hovoříme o vlcích, lidech a ovcích s ochranářem Jiřím Benešem, environmentální žal i naději v době koronakrize pak rozebíráme s terapeutkou Zdeňkou Voštovou, Nechybí tradiční sloupky Bioastrologické zatmění, Terrapie a La Lupa ani přehledy důležitých událostí, knih, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Kulturní zahradu otevírá ukázka z knihy Žít kosmický život amerického astronoma Stephana Martina, následně recenzované Marianou Arkai. V dalších textech rozebíráme knihy Jak ztratit Zemi, Neobyvatelná Země, Atlas plastů a Pořádek v pokoji, pokoj v duši, pozornosti nám neušly ani čtyři dokumentární filmy: Měděné hory, Merino-Boom, Ztracený břeh a David Attenborough: Život na naší planetě. Kateřina Kudláčová přibližuje environmentálně orientovanou divadelní hru Jana Mocka I am the problem, Tereza Bálková nás provádí sedmi podcasty věnovanými ekologickým tématům.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz.
Závěrem roku si dovolujeme připomenout, že k předplatnému nabízíme několik bonusů — od Směsi pro les přes knihu Zahrada Gaii až po 7.G tašky Odvaha k informacím. A pokud předplatné někomu darujete, certifikát vám pošleme i e-mailem. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.
Příští rok se Sedmá generace dožije třicetin. Budeme vám moc vděční, vyplníte-li na webu čtenářský dotazník. Díky vašim podnětům chceme časopis nasměrovat tak, aby s vámi — navzdory veškerým dobovým turbulencím — ještě mnohokrát obletěl Slunce.
Klidné vánoční svátky a lepší nový rok přeje
redakce 7.G
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář