Vychází nová 7.G: Meze sdílení

23. února 2022 /
foto: archiv F
Jaké jsou ne/výhody sdílené ekonomiky? Krize bezobalů? Jak dělat eko-tábory? Komu vadí větrníky? Jak pomáhat racionálně? Z čeho zaplatit Novou dohodu? Jak zažít mikrodobrodružství? Fungují družstevní supermarkety? Jak se čistí ráj? Kdo chce být v souladu s přírodou? Naučíme se s vlky žít? Pomůže nám ontopoetika? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V tématu prvního čísla 31. ročníku přibližujeme fenomén sdílení, ať už v kontextu loňských sněmovních voleb, pozdního kapitalismu, automobilové dopravy nebo afrických zkušeností. Na výhody a nevýhody sdílené ekonomiky se v anketě ptáme několika expertů a expertek.

S Karolínou Kupkovou následně míříme do bezobalových obchodů, s Marií Drahoňovskou za mikrodobrodružstvím a s Žanetou Gregorovou do krušnohorské Moldavy, kde se řeší spor o výstavbu větrné elektrárny. Představujeme též fenomén efektivního altruismu, nízkoemisní tábory, družstevní supermarkety, iniciativu ZaCLEANthos, narůstající problémy ekoobchodů nebo české lavírování ohledně Zelené dohody pro Evropu. V seriálu Nová dohoda se Radek Kubala s Barborou Bakošovou zamýšlejí, jak transformaci ekonomiky financovat. Hovoříme s koordinátorkou slovenské Klimatické koalice Luciou Szabovou i se socioložkou Romanou Markovou Volejníčkovou.

Kulturní zahradě se můžete těšit na rozsáhlý text australské ekofilosofky Freyi Mathews Na přání přírody, podle níž má po ekologii nastoupit ontopoetika. V recenzích tentokrát hodnotíme knihy V souladu s přírodou, Projekt vlk a Ekosystémy měst budoucnosti, neopomíjíme ani filmy Ted K., Beránek a vlk nebo K zemi hleď!. Štěpán Jindra pak dochází k tomu, že paleontologie je romantická věda o životě.

Ani v tomto vydání nechybí pravidelné sloupky a rubriky: feministická La Lupa, pozitivní Terrapie, dokumentární Nedej se! či přehledy důležitých knih, eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.

Naprosto skvělé, doufejme již postpandemické jaro přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.