Vychází nová 7.G: Ruce v hlíně

26. června 2021 /
foto: Sandie Clark
Kdo a proč zahrádkaří? Co a z čeho na zahradě vysadit? Které dvě věci peníze nekoupí? Jak hospodaří komunita Hare Krišna? Proč podporovat rozvojovou žurnalistiku? Jak se kultivuje maso? Kde voda odpočívá? Je ekocida normální? Co je to biotická pumpa? Jak oživit zanesenou požární nádrž? Co cítí jiné bytosti? Nadechne se kultura? Změníme potravinový systém? Jak ne/ztratit duši? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V hlavním tématu přibližujeme fenomén zahrádkaření. Lucie Sovová jej představuje v kontextu samozásobitelství, Petr Daněk rozebírá, kdo a proč u nás zahrádkaří, Petr Gibas připomíná historii a přírodní rozměr zahrádkových osad, Kristýna Čermáková přibližuje aktuální zahrádkovou situaci v Praze, Naďa Johanisová referuje o územně-plánovacích bitvách v Brně a Žaneta Gregorová mapuje situaci na tuzemském semínkovém trhu. O zkušenosti ze zambijských zahrádek se dělí Zuzana Mukumayi Filipová, pěstitelské rady připojuje Hana Něničková.

S Veronikou Charvátovou pak zamíříme na krišňáckou farmu Nava Gókula i bratčickou náves Na Bahně, Dominik Obruča obhajuje rozvojovou žurnalistiku, Karolína Kupková nás provede mokřady, Martina Valentíková představuje biotickou pumpu a Renata Svobodová připomíná smutný osud osamělých pěvců. K rozhovorům tentokrát zveme ekozemědělce Christopha Nothomba, výrobce kultivovaného masa Romana Kříže nebo hudebníka Alexandra Smutného.

V Kulturní zahradě se dočkáte eseje Luďka Čertíka Živé, toužící a ukázky z knihy Thomase Berryho Velké dílo – naše cesta do budoucnosti. V recenzích rozebíráme filmy Zkrocení přírody a Inteligence rostlin a knihy Malá lesní škola, Ztracená duše a Beton a hlína, v Mini-Librariu tentokrát doporučujeme knížky pro děti a mládež. Nechybí ani sloupky: pozitivní Terrapie, feministická La Lupa, dokumentární Nedej se!, jazykový Eko-sLovník, paranormální Biostrologické zatmění či přehledy důležitých eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.

Na konci letošního roku se Sedmá generace dožívá třicetin. Budeme vám moc vděční, vyplníte-li na webu čtenářský dotazník. Díky vašim podnětům chceme časopis nasměrovat do co nejlepších vod. Stejně tak vám

Ruce v hlíně a skvělé léto přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.