Vychází nová 7.G: Zadržme!

25. srpna 2020 /
foto: Kazuky Akayashi
Zadržíme vodu? Proč je planeta na ro/zcestí? Vytrácí se hluboké čtení? Vrací se kočka divoká? Zaslouží si kůrovec Cenu Josefa Vavrouška? Jak vypadá Kozí mejdan? Funguje bezplatná MHD? K čemu je výmladkový les? Jak přivítat nový rok? Je hajný lesa pán? Jsou ptáci létající géniové? Zrodil se nový druh plast mořský? Kde zpívají raci? Ničí krajinu pasivní většina lidí? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V tématu nového čísla se věnujeme plánům na výstavbu nových vodních nádrží a lepším způsobům, jak zadržovat v krajině vodu. Žaneta Gregorová přibližuje přehradní záměry ministerstva zemědělství, ekolog Jiří Malík říká, že musíme udělat přehradu z celé naší krajiny, Eliška Olšáková s Dominikem Plíhalem vyzvídají, jestli se bude suchem někdo systematicky zabývat i po letošním deštivém létě, a Mojmír Vlašín navrhuje zbourat dvě přehrady za každou nově postavenou. Vodě se v čísle věnuje i Renata Placková, která připomíná, že máme zachovat vodu krajině i jazyku.

V seriálu Ekofilosofické zlomky pokračují Ľuboš Slovák a Tomáš Daněk v rozboru fenoménu antropocénu, zatímco Petr Frinta v cyklu Létání analyzuje spotřebu paliva v letecké dopravě. Dlouholetý Kurz mediální sebeobrany rozšiřuje Radovan Plášek textem na téma proměny způsobu čtení vlivem digitálních technologií.

Dále v čísle se Jan Klika vydává na Kozí mejdan a Kateřina Kosáková po stopách kočky divoké, Stanislav Kutáček navrhuje nominovat kůrovce na Cenu Josefa Vavrouška, Marie Drahoňovská sonduje, jestli videomapping nahradí novoroční ohňostroje, Dominik Plíhal hodnotí šestiletý experiment města Dunkerk provozujícího bezplatnou MHD, Kristýna Čermáková představuje opomíjené výmladkové lesy a Miroslav Patrik se ohlíží za čtvrt stoletím ankety Zelená perla. O Fotopastičce zachycující šelmy ve vysokém rozlišení hovoříme s fotografem Vladimírem Čechem ml., lesník Jan Metzl zasvěceně přibližuje minulost a současnost lesního hospodaření, ekologové Petr Rejzek a Michal Zedek pak vysvětlují, jak obnovovat zemědělskou krajinu.

V Kulturní zahradě rozebíráme knihy Létající géniové Jennifer Ackermann, první román zooložky Delie Owens Kde zpívají raci a hravého průvodce Plasticus maritimus od Any Pêgo a Isabel Minhós Martins. Nezapomněli jsme ani na filmy: příběh přátelství dívky Miji a superprasete Okji reflektuje Kristýna Dobšínská, za dokumentem Roura se ohlíží Jája Pivcová. Nechybí tradiční sloupky Bioastrologické rozhovory, Terrapie a La Lupa a vydání opět doplňujeme přehledy důležitých událostí, knih, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.

Dobré babí léto přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.