Nové číslo 7.G: Sídla k přežití

24. srpna 2022 /
foto: Jana Kudrnová Koučková
Jak se venkov a města připravují na klimatický rozvrat? Žije ještě vesnická komunita? Lze před bytovou krizí utéct do maringotky? Je Kodaň opravdu tak udržitelná? Mají ve městech jezdit SUV? Blýská se na férovější časy? Jak se s dětmi neztratit v digitální džungli? Daří se pražské cyklodopravě? Mají se vlci vrátit do Beskyd? Co vadí na re-use kampani firmy IKEA? Proč už se nemusíte bát u Národního muzea? Jak s dětmi mluvit o umírání? Stane se ekozemědělství mainstreamem? Žijeme v novacénu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Po dvou válečných číslech tentokrát v hlavním tématu zavítáme na venkov a do měst a podíváme se na jejich rozvoj v kontextu klimatického rozvratu. V úvodním textu Žaneta Gregorová zjišťuje příklady dobré klimatické praxe na venkově, Marie Drahoňovská vyjíždí do Heřmanic, které po povodních vstaly z popela, v anketě se ptáme novousedlíků, jak se jim žije na venkově, Kristýna Čermáková vysvětluje, proč je složité přestěhovat se do maringotky, Klára Kubíčková zpovídá ekonoma a sociálního geografa Jana Malého Blažka a Adriána Henčeková reportuje o (nejen) klimatické politice Kodaně.

Ani v novém čísle nechybějí seriály. Zuzana Mukumayi Filipová tentokrát v Ekozásecích sdílí příběh české farmaceutky v Tasmánii Karoliny Škráškové. V druhém dílu seriálu Mladí reportéři přibližuje Michal Mazánik snahy o záchranu trenčínské Zátoky klidu, Radovan Plášek si pak v Kurzu mediální sebeobrany posvítil na knihu Hry, sítě, porno.

Sekce Drobnohled  sleduje dopravní linii v článku o aktuální situaci pražské cyklodopravy i analýze dopadů provozu SUV vozidel ve městech. Spotřební rozměr postihuje sumář tuzemského trhu s faitradovými výrobky a kritika kampaně Zachraň nábytek novým nápadem, všímáme si též revitalizace Čelakovského sadů u Národního muzea a ohlížíme se za výsledky letošních anket Ropák a Zelená perla.

V rozhovorech hovoříme s náčelníkem Ligy lesní moudrosti Tomášem Sadílkem o minulosti i současnosti této stoleté organizace, dále s beskydským ochranářem Martinem Konupkou o vlcích a ovcích a se zemědělským expertem Ursem Nigglim o vyhlídkách ekozemědělství a agroekologie.

Kulturní zahradě tentokrát díky překladu Luďka Čertíka přinášíme esej Barryho Lopeze Krajina a příběh, reflektujeme dokumentární film Až přijde válka, seriál Clarksonova farma a knihy Destrukce, Mojenka a Novacén: Nadcházející věk hyperiteligence. A k tomu přidáváme pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, dokumentární Nedej se! či přehledy eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.

Osobní i obecní renesanci přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2023 vychází v 2. polovině června.