GAIA

Vychází nová 7.G: gAIa

19. prosince 2023 /
foto: vizualizace Jana KK s pomocí AI. Gaia.
Měli bychom vsadit na umělou inteligenci? Chrání se Země nejlépe z vesmíru? K čemu drony? Můžeme se stát lékaři Země? Proč se na Slovensku schyluje k medvědí tragédii? Jaké poselství odkazují vyznamenané eko-osobnosti? Proč pytlačíme beztrestně? Jak ulehčit život lidem v nájmu? Co raší na soutoku Vltavy a Berounky? Proč se ponořit do zvuků? Zachrání Jiřík klima? Budou naše těla důležitější než my samotní? Přežije nás život? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V posledním letošním čísle se věnujeme novým technologiím využívaným při ochraně přírody či v neziskovém sektoru, ať už jde o umělou inteligenci, satelity či drony. Na jejich přínosy i rizika odpovídají v anketě vybraní respondenti, filosof Ján Markoš a v mediálním seriálu Radovan Plášek. O názory na využití AI při ochraně přírody a klimatu jsme v rozhovoru požádali i Copilota z Microsoftu a ChatGPT ze společnosti OpenAI.

Drobnohled začínáme sondami do napjaté situace s medvědy na středním Slovensku a povětšinou beztrestného pytlačení velkých šelem v Česku. Ester Dobiášová následně představuje Iniciativu nájemníků a nájemnic, Marie Schindler připomíná poselství čtyř prezidentem vyznamenaných osobností ekologického hnutí a Kristýna Čermáková přibližuje vznikající Příměstský park Soutok.

V Kulturní zahradě rozebíráme knihy Zelená planeta: Utajený svět rostlin, klimakomiks Svět bez konce a feministickou rekapitulaci V pasti pohlaví od Sylvie Lauder. Všímáme si i dokumentárního filmu Jiříkovo vidění a postapokalyptické sci-fi White Plastic Sky. Pozoruhodným textem Ponořeni ve zvucích uzavírá Luděk Čertík cyklus svých esejí, které v Sedmé generaci vycházely v posledních letech. O nich i o jeho nové básnické sbírce Poslední divoké objetí s ním na závěr tohoto ročníku hovoří Mariana Arkai: „Velkou nadějí je pro mě život jako takový. Už jsem zmiňoval tu jeho ohromnou přizpůsobivost a schopnost proniknout všude — do hloubky Země, do roztaveného jaderného reaktoru, na dno oceánského příkopu, ale také schopnost přežít na oběžné dráze, ve vakuu… Přijde mi to úchvatné, i když bych tím nechtěl umenšovat ty hrozné věci, které jako civilizace děláme. Ale ať se stane cokoliv, život nás přežije.“

I v tomto vydání pak najdete pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Audioverze textů z tohoto čísla su můžete poslechnout zde. V příštích číslech se můžete těšit například na venkovské kmeny, elektromobilitu, práva přírody, eko-hoaxy, energetická družstva nebo rozhovory s Jitkou Stehlíkovou či Dagmar Šubrtovou.

Sbírka na záchranu Sedmé generace stále trvá, děkujeme vám za veškerou podporu!

Dobrý rok 2024 přeje

redakce 7.G

Sedmá generace GAIA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.