Vychází nová 7.G: Folklore’s not dead

26. června 2023 /
Nakolik živý je folklor? Jak souvisí s ochranou přírody? Čím lidové písně inspirují feministky? Jak se žije v Evropském zeleném městě? Proč rozum někdy selhává? Vyrostou na Znojemsku větrníky? Uspějí demonstrace 30 pro Prahu? Jak pomáhat zvířatům? Je třeba zavřít koksovnu? Zlepší se ochrana práv žen a lidí LGBTQ+? Proč je dětský puťák nenahraditelný? Jak trávit čas v krajině? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Do třetice se letos věnujeme méně obvyklému tématu, tentokrát folkloru. Helena Továrková z Nadace Veronica nás nejprve provede genezí platformy Folklore’s not dead, ekolog Vilém Jurek milovníkům folkloru doporučuje, jak chránit krajinu, Štěpán Jindra se dělí o zkušenost s kosením ve městě, feministické čtení lidových písní nabízí socioložka Lucie Jarkovská, stav a výhledy folkloru hodnotí v anketě sedm osobností včetně Zuzany Lapčíkové či Tomáše Kočka. Téma též nabízí tři rozhovory: s umělkyní Sonyou Darrow probíráme udržitelnost a přírodní rozměr folkloru, s folkloristkou Dominikou Sakmárovou lidové kroje a s muzikoterapeutem Jonášem Kouklem sílu lidové hudby napříč kontinenty.

S ředitelkou Konsentu Johannou Nejedlovou následně hovoříme o prevenci sexuálního násilí a podpoře práv lidí LGBTQ+. Dále v čísle se Radovan Plášek zamýšlí nad knihou Záhada rozumu, Kristýna Kousalíková zamířila do Valencie, Adéla Fischerová si posvítila na možnou výstavbu větrníků na Znojemsku, Kristýna Čermáková reflektuje pochody 30 pro Prahu, Viktorie Motlochová přibližuje kondici ostravské koksovny Svoboda, Zdeňka Petáková představuje projekt zapojující dívky do studia geologie a Ester Dobiášová shrnuje pracovní příležitosti, v nichž můžete pomáhat zvířatům. A Zuzana Mukumayi Filipová tentokrát v Ekozásecích vypráví příběh rekultivace zanedbaného městského prostoru na Kapesní park.

Kulturní zahradě si Žaneta Gregorová promítla film Osm hor a Luděk Čertík nás v další pronikavé eseji provádí krajinou. Závěr čísla patří profilovému rozhovoru s ekopedagogem a čestným redakčním radním 7.G Alešem Máchalem, s nímž přišla řeč nejen na ekovýchovu, ale i na stav ekohnutí a zelené politiky. I v tomto čísle najdete pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. V příštích číslech se můžete těšit například na včely, nová ekologická hnutí, očistu, Urband, práva přírody nebo poezii Radka Štěpánka. Děkujeme vám za podporu!

Skvělé léto ve městě i na venkově přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.