Vychází nová 7.G: Není ezo jako eso

27. dubna 2023 /
foto: archiv F.
Co dobrého a špatného přináší esoterika? Čím škodí konspiritualita? Která rostlina je nejbohatší? Jak s dětmi zvládnout digisvět? Zachráníme lišku polární? Jak udělat dobrý krajinný park? Čím bude Brno topit? Kde vzniká první zdejší ekočtvrť? Jak obrátit soucit v akci? Umíme poslouchat? Proč potřebujeme víc temnoty? Je krásnější svět stále možný? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V druhém letošním čísle představujeme některé aspekty esoteriky a konspirituality. Religionista Ivan O. Štampach nás nejprve stručně provede dějinami esoterismu, další tři odborníci nastiňují klady a zápory esoteriky v anketě, Štěpán Jindra probírá rizika spirituálního bypassu, Karolína Kupková si všímá sesterstva pastelových konspirací a Jan Žabka současné vlny panslovanské konspirituality. Olga Strnadová hovoří s psychologem Daliborem Špokem o nástrahách ezoterapie, Žaneta Gregorová kritizuje „zpřírozeňování“ rozdílů mezi pohlavími a Mariana Arkai sleduje nástup vikingského světa.

Přinášíme i řadu dalších témat. Radovan Plášek se zamýšlí nad knihou Jana Kršňáka Digiděti, Lenka Kissová zamířila do Skandinávie chránit lišku polární. Marek Soška se vydal do Židlochovic, kde má vyrůst první zdejší ekočtvrť Chytré Líchy, a Kristýna Čermáková do krajinného parku Lítožnice. Matěj Žabčík zjišťuje, čím chce Brno topit v příštích letech, a Karolína Kupková přibližuje mezinárodní projekt Life Wild Wolf, který chce předcházet konfliktům mezi lidmi a vlky. Zuzana Mukumayi Filipová představuje příběh Jaromíra Nováka, který v Etiopii objevil kouzlo stromu moringa.

Kulturní zahradě hovoří Klára Kubíčková s autorem Manifestu za tmu Johanem Eklöfem, jehož knihu Manifest za tmu vyzdvihuje Adéla Fischerová. Dále se věnujeme knize O času a vodě a rozebíráme filmy Avatar: The Way of Water a Namaste Himalaya. Luděk Čertík pak ve dvou esejích připomíná, že proč bychom měli začít poslouchat přírodu a proč bychom neměli nechat opici a tygra zemřít. K tomu všemu přidáváme pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. V příštích číslech se můžete těšit například na včely, folklór, očistu, nové technologie nebo sonické expedice. Děkujeme vám za podporu!

Objevné jarní dny přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.