Vychází nová 7.G: Beezzzzz

31. srpna 2023 /
Jak se daří včelám a čím nás mohou inspirovat? Je med zdravý? Co je to syntropické zemědělství? Jak to chodí na islandské farmě? Kde mohou šelmy důstojně dožít? Jakou podobu má ticho? O čem vyprávějí tři vlčí příběhy? Jakou spoušť zanechává křídlatka? Zabijačky, nebo avokáda? Jak se bydlí v maringotce? Kam pro dobré zprávy? Kdo nejvíc perlil? Proč je hudba sloveso? Jak funguje továrna na lži? Proč jít na Barbie? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V letošní čtverce jsme se po třech převážně společenských tématech vrátili k přírodě, konkrétně ke včelám a jiným opylovačům. Žaneta Gregorová nás seznamuje s mizením a hubnutím divoce žijících včel, pět expertů*ek hodnotí v anketě stav a výhledy včel v České republice, Kristýna Kousalíková přibližuje nové výzkumy o emocionálním životě včel, Kristýna Čermáková navštívila pražské včelaře, Ľuba Lacinová rozebírá zdravotní přínos medu a Ján Markoš vyzdvihuje schopnost včel narušovat naše myšlenkové vzorce.

V mediálním seriálu tentokrát Radovan Plášek přemýšlí nad podobami ticha, v Ekozásecích pak Zuzana Mukumayi Filipová představuje práci zooložky Ivany Cinkové v záchranné stanici Lionsrock. Opět se vydáváme do několika dalších světových stran: Karolína Kupková zamířila na nejzápadnější evropskou farmu, Elsa Šebková přibližuje syntropické zemědělství Ernsta Götsche a Adriána Henčeková navštívila maringotku Ivety Osúchové na Velkolélském ostrově. Dále v čísle vypráví Kristýna Čermáková tři vlčí příběhy, Klára Dubinová stopuje invazi křídlatek, Ivana Míšková reflektuje sílu tradice při stravování a Miroslav Patrik rekapituluje výsledky Zelené perly.

Kulturní zahradě hovoříme s hudebníkem Tomášem Vtípilem nejen o novém albu Urbandu Asfalt, Kristýna Dobšínská oceňuje film Barbie, František Jelínek reflektuje knihu Továrna na lži a Zuzana Lunerová představuje film Země medu. Závěr čísla patří rozhovoru s básníkem Radkem Štěpánkem, s nímž Klára Kubíčková hovořila o sbírce Hezké počasí, rybaření i environmentálním žalu. I v tomto čísle najdete pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. V příštích číslech se můžete těšit například na nová ekologická hnutí, rozhovor s Pavlem Bezouškou, esej Luďka Čertíka nebo nové technologie používané při ochraně přírody. Děkujeme vám za veškerou podporu!

Medové září přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.