V hlavním tématu přibližujeme aktuální klimatickou situaci, ať již díky souhrnu nových poznatků IPCC z pera Marie Drahoňovské, reportážím ze Stávky za klima (Michaela Kleinerta z Prahy a Mariany Arkai z Teplic), rozboru budoucnosti uhelných regionů od Ondřeje Paška nebo analýze Karla Polaneckého, jak může Česká republika dosáhnout uhlíkové neutrality. Kontroverzní vztah našinců ke klimatické změně komentuje Hynek Hruška, příliš optimistickou tuzemskou klimatickou debatu pak Alena Soušková.
Seriál Ekofilosofické zlomky uzavírá Ľuboš Slovák zodpovídáním otázky, zdali ještě vůbec existuje příroda, v cyklu Nová dohoda pak Radek Kubala s Barborou Bakošovou představují vizi lepší a bezuhlíkové české společnosti. Veronika Charvátová následně rekapituluje téměř čtvrt století Týdnů pro krajinu, Daniel Vondrouš hodnotí ekopolitiku končící vlády, Žaneta Gregorová představuje první zdejší vlaštovku sdíleného bydlení, Kristýna Dobšínská rozebírá souvislosti dobrovolné bezdětnosti, Kristýna Čermáková diskutuje fotovoltaiku na (pražských) střechách a Jája Pivcová sonduje boj proti suchu v malých obcích. K rozhovorům jsme tentokrát pozvali klimatologa Jozefa Pecha, dokumentaristku Andreu Culkovou a Pavla Kosorina z jihomoravské potravinové banky.
Kulturní zahrada přináší tradiční knižní recenze: Krásy jednoduchosti Satiše Kumára, Rodinného hospodaření v měnícím se světě Bena Falka a Skutečného života hospodářských zvířat Leny Zeise. Ozdobou čísla je pronikavý text amerického biologa Davida George Haskella Hlasy ptáků a jazyk náležení, v němž se mimo jiné dočteme: „V nadcházejících letech budou naši potomci, studenti a přátelé potřebovat naše příběhy. Díky naslouchání ptákům můžeme pro budoucí vyprávění získat cosi hodnotného, příběhy, jejichž význam prozatím nelze dohlédnout: že krkavci umlkli v horku vrcholného léta, že se jeřábi kanadští ukázali v březnu, ale zdrželi se jen krátce, že trupiáli a tyrani vetkali své letní písně do korun topolů a lesňáčci v prosinci opustili příměstské jedle. Takto budou znít příběhy o kontinuitě, vymírání, rozkvětu, pozměněném tempu a textuře. Nadcházející generace spoléhají na to, že budeme schopni tyto živoucí vzpomínky vyjádřit. Naslouchání v přítomnosti je začátek.“ Překladatel textu Luděk Čertík zároveň toto číslo Sedmé generace obohatil ukázkami ze své básnické sbírky Mnohé řeky.
Ani v tomto vydání nechybí pravidelné sloupky a rubriky: feministická La Lupa, pozitivní Terrapie, dokumentární Nedej se!, paranormální Biostrologické zatmění či přehledy důležitých knih, eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.
Opatrně pozitivní podzim přeje
redakce 7.G
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář