Nové číslo 7.G: Poslední první?

26. října 2022 /
Jak se daří původním obyvatelům? Kdo jsou lidé Kogi a Wiwa? Čím inspiruje Irokézská konfederace? Jak vypadá autentické Peru a Oaxaca? Vrátí se medvědi? Stačí ženám sebedůvěra? Jak vyhrát energetickou válku s Ruskem? Proč jsou někteří lidé nepoučitelní fakty? Za co se má Kanada obzvlášť stydět? Jak dopadá „zdravé“ mlsání? Čím zaujme dílo Miloše Šejna? Jak mobilizovat živiny v půdě? Má před sebou lidstvo úžasnou budoucnost? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V hlavním tématu tentokrát přibližujeme situaci původních obyvatel několika kontinentů. Představíme Pueblany, blokádu Fairy Creek, ugandskou Karamoju, lidi Kogi a Wiwa i roli původních obyvatel v klimatické politice. Přinášíme též esej indiánského náčelníka Orena Lyonse Naslouchání zákonu Přírody a trvající odkaz Irokézské konfederace. Vedle Lyonse pak hovoříme i s etnologem Tomášem Boukalem a půdoznalcem Matthiasem Strahlhoferem. Nikola Benčová si pak při šití tašky uspořádala mysl.

Vydáme se i do horské komunity Parobamba v Peru, do bývalého hornického městečka v mexické Oaxace a prozradíme recept proti energetické chudobě. Nezapomínáme ani na naše mimolidské bližní: František Jelínek se ptá, jestli se k nám vrátí medvědi, Radovan Plášek se vydává za modráskem do přírodní rezervace Losový, mladé reportérky Hana Holbusová a Cintia Izabela Mrvová popisují mimořádné naleziště netopýrů, Mojmír Vlašín rekapituluje kůrovcovou dezinformační kalamitu a Kristýna Čermáková zjišťuje, že pražské komunitní zahrady jsou stále in.

Kulturní zahradě recenzujeme That Sugar Film a knihy Nad propastí či 27 smrtí Tobyho Obeda. Jiří Zemánek reflektuje epickou báseň Radka Štěpánka Pamatuj na střízlíka a Mariana Arkai pozoruhodné dílo výtvarného umělce Miloše Šejna. Závěr patří prastaré modlitbě lidu Haudenosaunee.

K tomu všemu jako obvykle přidáváme pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, optimistickou Terrapii, dokumentární Nedej se! či přehledy nových knih, eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo Palmknihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.

Milostivý podzim přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.