V hlavním tématu druhého čísla 30. ročníku Sedmé generace přibližujeme ekologickou (či ne až tak ekologickou) obnovu krajiny, ať již ve formě rekultivací, revitalizací či restaurací. Rozdíly mezi těmito pojmy na úvod vysvětlí Vilém Jurek, následně zamíříme do různých koutů republiky: na zámek Jezeří, do Ptačího parku Josefovské louky, biocentra Ostrůvek, lomu v Pňovanech nebo líšeňského dirt parku. Jiří Koželouh poté rozebírá, kdo zaplatí za sanace a rekultivace území po těžbě uhlí v severních Čechách, a Martina Valentíková přibližuje problémy a příležitosti obnovy zdejších lesů.
Na dalších stranách Kristýna Čermáková se Štěpánkou Kadlecovou (úspěšně) stopují vlky, v seriálech dokončujeme historii ochrany přírody, diskutujeme přínosy a rizika aromaterapie a reflektujeme problematičnost konspiračních teorií. V Drobnohledu navštívíme renovátorky starého nábytku Z pokoje do pokoje, zrekapitulujeme poslední rok slovenské eko-politiky, nahlížíme nedostatky rozvojové spolupráce, představíme novou sociálně-ekologickou iniciativu Re-set, společné plánování a rozpočtování měst nebo zatímní bilanci klimatických žalob. Ve prospěch návratu vlků do zdejší krajiny pak argumentuje chovatel ovcí Michal Hrdlička.
K delším rozhovorům tentokrát zveme průvodce lesní terapií Aleše Miklíka, urbanistku a architektku Annu Beatu Háblovou nebo propagátory svobodné hry a ekopedagogy Petra a Justinu Danišovi.
Kulturní zahradu otevírá esej Luďka Čertíka Dar naslouchání, v níž představuje ekologické naslouchání mimolidskému světu jako nezbytný krok k jeho hlubšímu porozumění. Tradičně též hodnotíme knižní a filmová díla, konkrétně filmy Obléhání města a Vlkochodci a knihy Útěk do divočiny, Bez vody to nejde!, Město pro každého, Šest stupňov: Posledné varovanie či v trojrecenzi Ženu v polární noci, Ostrov Sukkwan a V sibiřských lesích. Tereza Bálková pak opět představuje šestici podcastů, tentokrát týkajících se divadla, literatury či výtvarného umění.
K minule přibyvšímu sloupku o pořadu Nedej se! nově připojujeme Eko-sLovník, v němž Mariana Arkai vysvětlí nové eko-přírůstky do českého jazyka. Vydání tohoto čísla 7.G pak tradičně obohacují pábitelské Bioastrologické zatmění, pozitivní Terrapie, feministická La Lupa a knižní Librarium, nechybějí ani přehledy důležitých eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.
Na konci letošního roku se Sedmá generace dožívá třicetin. Budeme vám moc vděční, vyplníte-li na webu čtenářský dotazník. Díky vašim podnětům chceme časopis nasměrovat do co nejlepších vod.
Oživující týdny přeje
redakce 7.G
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář